Pielęgnacja ubrań i butów
Ubrania i buty marki Monika Kamińska produkujemy z najwyższej jakości naturalnych materiałów. Możesz być pewna, że posłużą Ci przez długi czas, jeśli będziesz o nie odpowiednio dbała. Zanim przystąpisz do prania lub czyszczenia, sprawdź dokładne zalecenia na metce i bezwzględnie ich przestrzegaj. Dzięki temu Twoje ubrania i buty zachowają swój fason i kolor. Poniżej prezentujemy wskazówki, jak pielęgnować materiały, których używamy w naszych kolekcjach.
WEŁNA
Pranie
- Ubrania z wełny należy prać ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego środka piorącego - zalecamy produkt Wool Wash (do prania ręcznego oraz do pralki). W przypadku prania ręcznego pamiętaj, by nie pocierać materiału, tylko delikatnie ugniatać. Postaraj się także, by ubranie nie było w wodzie zbyt długo. Po praniu nie wykręcaj go, tylko delikatnie odciśnij nadmiar wody. Susz na płasko w temperaturze pokojowej. Nie zalecamy suszenia wełnianych ubrań na grzejniku, na pełnym słońcu, ani w suszarce bębnowej.
- Jeśli na Twoim ubraniu pojawi się uporczywa plama – oddaj je do zaufanej, sprawdzonej pralni chemicznej.
Prasowanie
- Wełniane ubranie prasuj lekko rozgrzanym żelazkiem, najlepiej na lewej stronie. Następnie odwieś je do szafy.
Wskazówki
- Wełna nie wymaga częstego prania. Wystarczy, że po założeniu przewietrzysz swoje wełniane ubrania i możesz spokojnie założyć je ponownie.
- Wełna lubi odpoczywać. Drobne zagniecenia wyprostują się same, gdy odwiesisz ubranie do szafy.
BAWEŁNA
Pranie
- Ubrania z bawełny możesz spokojnie prać w pralce w temperaturze 30 stopni. Zalecamy pranie bawełnianych ubrań na lewej stronie. Wybieraj programy dedykowane delikatnym materiałom. Pamiętaj, by prać ze sobą rzeczy w podobnych kolorach, by zachowały swoje nasycenie przez długi czas. Wyprane ubranie susz w temperaturze pokojowej. Nie zalecamy korzystania z suszarek mechanicznych, suszenia na grzejniku lub bezpośrednio na słońcu.
- Jeśli na Twoim ubraniu pojawi się uporczywa plama – oddaj je do zaufanej, sprawdzonej pralni chemicznej.
Prasowanie
- Ubranie z bawełny prasuj żelazkiem, rozgrzanym do średniej temperatury. Zalecamy prasowanie na lewej stronie. Następnie odwieś je do szafy lub odłóż na półkę.
LEN
Pranie
- Len jest bardzo odporny i wytrzymały, dlatego ubrania z niego możesz bez obaw prać w pralce. Zalecamy pranie w temperaturze 40 stopni i delikatnie wirowanie. Ubrania z lnu pierz na lewą stronę, z podobnymi kolorami.
- Lniane ubrania po praniu lekko strzepnij, następnie rozwieś na suszarce. Nie zalecamy suszenia w suszarkach bębnowych i na pełnym słońcu – zbyt wysoka temperatura mogłaby przesuszyć lniane włókna i je osłabić.
Prasowanie
- Zagniecenia są naturalną cechą lnu i dodają mu uroku, dlatego nie próbuj za wszelką cenę rozprasować swoich lnianych ubrań! Len prasuj średnio rozgrzanym żelazkiem, by lekko wygładzić strukturę tkaniny. To w zupełności wystarczy.
Wskazówki
- Len ma otwarty splot, co sprawia, że jest bardzo przewiewny i pozwala Twojej skórze oddychać. Podobnie jak wełna nie wymaga częstego prania. Nie musisz go też codziennie prasować. Po użytkowaniu odwieś lniane ubranie do szafy, a część zagnieceń rozprostuje się samoistnie.
WISKOZA
Pranie
- Ubrania z wiskozy pierz ręcznie w temperaturze 30 stopni z dodatkiem delikatnego detergentu. Pamiętaj, by nie pocierać materiału, tylko delikatnie ugniatać. Nie wykręcaj ubrań z wiskozy, tylko delikatnie odciśnij. Nie susz ich w suszarce mechanicznej, ani na pełnym słońcu.
Prasowanie
- Wiskoza nie wykazuje tendencji do powstawania zagnieceń. Ubrania z wiskozy prasuj lekko rozgrzanym żelazkiem, najlepiej na lewej stronie. Następnie odwieś je do szafy lub ułóż na półce.
TENCEL
Pranie
- Ubrania z tencelu możesz prać ręcznie w temperaturze 30 stopni lub w pralce, wybierając program dedykowany delikatnym tkaninom, niską temperaturę i łagodne wirowanie. Pamiętaj, by przewrócić ubranie na lewą stronę i prać je oddzielnie lub z podobnymi kolorami.
Prasowanie
- Ubrania z tencelu prasujemy lekko rozgrzanym żelazkiem WYŁĄCZNIE NA LEWEJ STRONIE! W przeciwnym razie tkanina pod wpływem ciepła zacznie się nieestetycznie błyszczeć. Są to zmiany nieodwracalne, dlatego należy bezwzględnie o tym pamiętać!
KASZMIR
Pranie
- Ubrania i akcesoria z kaszmiru należy prać w rękach w chłodnej wodzie. Możesz dodać do niej delikatny detergent. Zwróć uwagę, by ubrania, czapki, szalika nie trzeć w trakcie prania. W pełni wystarczy delikatnie ugniatanie. Postaraj się, by proces czyszczenia przebiegł sprawnie - nie pozostawiaj kaszmirowych rzeczy zbyt długo w wodzie. Po praniu nadmiar wody delikatnie odciśnij. Następnie pozwól im swobodnie wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie korzystaj z grzejnika ani suszarki mechanicznej.
- Jeśli Twoja kaszmirowa rzecz mocno się zabrudzi – skorzystaj z usług zaufanej pralni chemicznej.
Prasowanie
- Kaszmir nie wymaga prasowania. Jeśli jednak Twoje ubranie będzie miało widoczne zagniecenia – uprasuj je lekko rozgrzanym żelazkiem, najlepiej na lewej stronie.
SKÓRA NATURALNA LICOWA
Czyszczenie i konserwacja
- Buty ze skóry naturalnej licowej najlepiej czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Do usunięcia trudniejszych zabrudzeń możesz też użyć delikatnego mydła. Czyszczenie wykonaj sprawnie, pilnując, by nie przemoczyć butów. Regularnie używaj sprawdzonych środków pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skóry naturalnej w paście, kremie lub piance.
SKÓRA NATURALNA ZAMSZOWA
Czyszczenie i konserwacja
- Do czyszczenia butów ze skóry naturalnej zamszowej używaj suchej gąbki lub specjalnej szczotki z gumowym lub naturalnym włosiem. Z ich pomocą pozbędziesz się brudu i „uczeszesz” sklejone włókna. Do pielęgnacji możesz używać też dedykowanej pianki lub sprayu.
Wskazówki
- Unikaj chodzenia w zamszowych butach podczas deszczu – one nie lubią wilgoci! Gdy jednak zmokną - pozwól im wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie susz zamszowych butów na grzejniku.
ODKRYJ NASZĄ BEZPŁATNĄ BAZĘ WIEDZY
O naturalnych materiałach i ich pielęgnacji wiemy wszystko. Chętnie podzielimy się z Tobą tą wiedzą, by świat tkanin i dzianin nie miał już przed Tobą żadnych tajemnic, a Twoje ubrania i buty przez długi czas wyglądały jak nowe.
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o pielęgnacji naturalnych materiałów?