Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
(nie)winna przyjemność — zakupy w zgodzie z sustainability fashion
(nie)winna przyjemność — zakupy w zgodzie z sustainability fashion

Moda stawiana jest w stan oskarżenia od lat. Dość wspomnieć viralowe zdjęcie pustyni Atakama zasypanej niechcianymi ubraniami. Prawda jest taka, że statystyki nie przemawiają za branżą mody. Rocznie miliardy kilogramów rzeczy wyrzucanych jest na śmietnik, co więcej znaczna ich część nie podlega recyklingowi. Świadomość tego, że ubrania będą rozkładały się przez setki lat nie ułatwia sprawy. Środowisko proekologiczne wywiera presję na świat mody, aby zwolnił tempo, bo w przeciwnym razie utoniemy w morzu rzeczy. Cała ta nagonka sprawia, że coraz częściej kupno nowego ubrania wiąże się z wyrzutami sumienia.

Z drugiej strony chcemy dobrze wyglądać, chcemy się sobie podobać i, jak wskazują badania, ubrania mają realny wpływ na to, jak się czujemy. Rzeczy pomagają nam przetrwać jesienno-zimowe miesiące, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i brakuje nam słońca. Kto nigdy nie kupił sobie nowej sukienki na poprawę humoru, niech pierwszy rzuci kamieniem. Moda może być sposobem na leczenie chandry i nie ma nic w tym złego. Nie powinniśmy też biczować się wyrzutami sumienia, kiedy na urodziny, czy nawet bez okazji, chcemy sprawić sobie prezent w postaci nowego swetra czy płaszcza. Ubrania są ważne i nie ma co kryć, że zakupy sprawiają przyjemność, której często nie sposób sobie odmówić. Czy powinniśmy jako konsumenci czuć się z tym źle?

Jak zwykle w takich przypadkach warto postawić na zdrowy rozsądek. Na przykład: jeżeli szykujemy garderobę na zimowy wypad w góry oczywiste jest, że będziemy potrzebowali ocieplanych ubrań, które zapewnią nam komfort termiczny, ale przecież nie będziemy kupować rzeczy z myślą tylko o jednym wyjeździe — warto, żeby ubrania miały zastosowanie przez cały sezon, a także potem, w następnych latach. Nasze świadome decyzje mogą przyczynić się do odczarowania mitu o złym, wojującym konsumpcjonizmie.

Świat mody pokutuje za złe decyzje poprzedników i dokłada wszelkich starań, by trendy przestały kojarzyć się z krótkotrwałym kaprysem, a zaczęły realnie wpływać na świadomość konsumencką. Zrównoważona moda to odpowiedź na zarzuty środowisk proekologicznych. Rzeczywistość pokazuje, że sustainability fashion nie jest chwilową tendencją, a rozwijającym się ruchem w modzie. Marka Monika Kamińska od lat hołduje zasadom zrównoważonej mody, stawiając w swoich projektach na wysokojakościowe materiały i ponadczasowy design.

Podejmowanie decyzji w zgodzie z filozofią zrównoważonej mody nie tylko pomaga środowisku, lecz także pozwala odnaleźć się w zwariowanym, konsumpcjonistycznym świecie. Przed nami czas gwiazdkowych zakupów, jak podejść do tematu, aby nie żałować swoich zakupowych decyzji i aby zakupy dały nam (i środowisku) dużo radości — oto kilka porad od zespołu Moniki Kamińskiej:

  1. Patrz na składy - zanim zdecydujesz się na kupno nowej rzeczy zapoznaj się z jej składem — najlepiej, aby ubrania uszyte były z naturalnych materiałów. Takie rzeczy dłużej nam posłużą, będą bardziej komfortowe w noszeniu — zimą zapewnią ciepło, a latem — przewiewność. Naturalne materiały, których używamy u Moniki Kamińskiej — takie jak wełna, len, bawełna — są przyjazne środowisku i później, gdy się wysłużą są łatwiejsze do utylizacji.
  2. Stawiaj na uniwersalne fasony - sweter, który zabrałaś ze sobą w góry niekoniecznie musi lądować na dnie szafy i czekać na kolejną zimę. Kupując sweter, warto wybrać fason, który połączysz w wielu różnych stylizacjach — do spodni i do spódnicy. Kiedy szukasz sukienki, postaraj się wybrać taką, która w połączeniu z kardiganem będzie doskonała na co dzień a w zestawieniu z marynarką będzie dobra do pracy, na bardziej formalne spotkanie, a noszona solo idealnie sprawdzi się na randkę czy kawę z przyjaciółkami.
  3. Nie podążaj ślepo za trendami - oczywiście, każdy chce wyglądać modnie, ale warto powtarzać sobie jak mantrę słowa Chanel, że moda przemija a styl pozostaje. Kupowanie ubrań pod bieżące trendy wiąże się z ryzykiem, że po sezonie dana rzecz przestanie być „aktualna” i wyląduje na dnie szafy lub w śmietniku. Zanim kupisz nową sukienkę zastanów się, czy za trzy lata będzie Ci się tak samo podobać?
  4. Poznaj swoją szafę - przed zakupami najlepiej sprawdzić stan swojej garderoby, zapoznaj się z kolorami, które najchętniej nosisz i w których najlepiej się czujesz. Jeśli nie jesteś pewna, które rzeczy z czym połączyć najlepiej stosuj się do zasad kompozycji garderoby kapsułowej — dzięki nim stworzysz nieskończoną ilość stylizacji i nie będziesz się zastanawiać, co na siebie włożyć.
  5. Inwestuj w jakość - ubranie, które posłuży lata możesz śmiało traktować jako inwestycję. Lepiej wybrać spodnie z dobrej jakości wełny niż dwie pary z sieciówki z domieszką poliestru. Przy zakupie ubrania zwracaj też uwagę na jakość wykonania Wybierając rzeczy od Moniki Kamińskiej masz pewność, że są one wykonane z największą dokładnością i dbałością o najmniejszy detal, przy wykorzystaniu najlepszych materiałów wysokiej jakości, które pozostaną z Tobą przez wiele sezonów.

Kupowanie ubrań nie musi oznaczać wyrzutów sumienia, jeśli podejdziemy do mody odpowiedzialnie. Planujmy nasze zakupy i wybierajmy mądrze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium