Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Wyjątkowy styl Preppy – dawny sen o przywilejach elity znów zachwyca
Wyjątkowy styl Preppy – dawny sen o przywilejach elity znów zachwyca

Preppy pełen wartości. Elegancja, swoboda i kobiecość – piękny efekt równowagi

Styl, który nadajemy sobie każdego dnia poprzez wybór ubrań i dodatków jest, tak jak wykształcenie, zdolności i cechy osobowościowe jednym z kluczowych elementów naszego wizerunku. Dawniej na ubrania nie patrzono, jak na wartość dodaną, jednak już od wielu lat to właśnie one świadczą o tym, co czujemy, myślimy, czego chcemy, jakie mamy przekonania, jak blisko nam do świata zrównoważonego lub przeciwnie, zatopionego w elitarnej potrzebie luksusu.

Żyjemy i każdego dnia życia kreujemy siebie, opowiadając światu pewną historię, stosując w tym celu najróżniejsze komunikaty werbalne, których ważnym dopełnieniem jest pokazanie, jacy jesteśmy właśnie za pomocą mody. Wykorzystując jej moc i potencjał tworzymy nie tylko jednostkowy wizerunek, ale często, stając w równowadze u boku innych ludzi o podobnych przekonaniach kreujemy styl. Dla nas codzienny, będący wyrazem tego, co bliskie i namacalne. Dla innych będący inspiracją na lata.

Narodziny legendy Preppy, czyli wielkiego stylu śmiałe początki

Narodziny stylu Preppy nie były wydarzeniem na światową skalę, przynajmniej nie od początku. Należący obecnie do jednego z najbardziej lubianych i wykorzystywanych przez ludzi na całym świecie styl preppy zapoczątkowały amerykańskie elity uniwersyteckie, zrzeszone w stowarzyszeniu znanym jako Ivy League, a nam jako Liga Bluszczowa. Na początku forma ubioru studentów bawiących się za porośniętymi bluszczem murami najbardziej prestiżowych i najdroższych uczelni w USA była po prostu uniformem i dowodziła dobrego pochodzenia, wychowania, poszanowania tradycji i estetyki wizualnej. Nikt nie traktował jej wówczas, jako stylu w rozumieniu współcześnie nam znanej mody.

Styl zrodził się po latach z inspiracji, choć trzymając się prawdy należałoby raczej stwierdzić – z zazdrości, kiedy to przedstawiciele mniej uprzywilejowanych lub po prostu biedniejszych społeczności w Stanach zaczęli wzorować się na bogatej elicie, ubierając się w stylu Preppy – klasycznie eleganckim i sportowym zarazem, z nutą luksusu i nonszalancji. O ile stroje nawiązujące do stylu amerykańskich studentów najbardziej prestiżowych uczelni dało się kopiować, o tyle sam styl bycia „preppy” pozostawał zarezerwowany wyłącznie dla wybranych. Dopełniały go bowiem takie elementy, jak pieniądze, drogie gadżety, luksusowe samochody, miejsca, w których bywano i w których wszyscy bywać pragnęli, a także sposób mówienia, określone zasady zachowania, a nawet sposób postrzegania świata, na które nie każdy mógł sobie pozwolić.

Preppy i współczesne kolekcje pełne inspiracji – historia warta opowiedzenia

Silny trend Preppy początkowo przypominał coś na kształt rozumianej przez nas współcześnie subkultury elitarnej. A ta, wraz z rozwojem popkultury, dynamizmem zmian w obrębie powszechnie uznawanych przekonań i szerzącym się ruchem buntowniczym w Stanach zaczęła drastycznie tracić na popularności. Przyszedł czas, kiedy to pożądany i uznawany za synonim szczęścia i luksusu styl preppy stał się tematem powszechnej krytyki i drwin. Jak to jednak zwykle bywa, historia i tu postanowiła zatoczyć koło. Po latach bowiem niemniej intrygujący styl Preppy odżywa i to ze zdwojoną mocą. O dawnych przytykach nie ma już mowy, ponieważ nikt nie postrzega go jak wątpliwie moralnego sposobu życia. Widzimy w nim formę wyrażania siebie i kreowania wizerunku pełnego elegancji, szyku i niezbędnej nam na co dzień swobody. To z kolei, z sezonu na sezon, kolekcja po kolekcji niezmiennie dodaje mu wartości.

Preppy znów opowiada pewną historię, ciekawą i porywającą, z tym, że teraz inspiruje ona wszystkich bez wyjątku i niesie z sobą same pozytywne wrażenia. Wystarczy na niego spojrzeć: najlepszej jakości materiały, takie jak wełna, bawełna premium, len oraz jedwab w najczystszych odsłonach. Do tego przyciągające wzrok, a jednocześnie czyste i nad wyraz klasycznie prezentujące się formy – romby, krata, paski i prążki, a wszystko to przedstawione w sposób będący synonimem skrojonej na miarę elegancji. Inspirowane właśnie stylem Preppy ubrania z najnowszej kolekcji Moniki Kamińskiej łączą w sobie sportową swobodę z klasyką formy. Prezentowane w niej materiały zaspokajają najważniejsze potrzeby, a efektowne kolory tego sezonu dodają świeżości, dzięki czemu ugrzeczniony Preppy z dużą dozą kobiecości nie jest ani nudny, ani prosty, ani też przesadnie formalny i daleko mu do snobizmu o męskim charakterze. Męskie pozostały w nim formy, bowiem one gwarantują najwyższą wygodę i swobodę. Kobieca strona Preppy Moniki Kamińskiej odpowiada za skrojony na miarę minimalizm, funkcjonalność, szyk, ale również dziewczęcy urok i trudną do uchwycenia w codziennym będzie zmysłowość, która tutaj nadała kolekcji pełen sens.

Moda na sportową elegancję powraca falami

Będący niegdyś przejawem ewidentnego snobizmu i przynależności do elity, dziś stanowiący o zamiłowaniu do elegancji, ładu i estetycznej formy styl Preppy powracał jednak falami na szczyt popularności. Pierwsza z nich, z przełomu lat 50. i 60. miała w sobie więcej klasyki i minimalizmu, ubrania były eleganckie, proste i dopasowane do sylwetki. Kolejna, która pojawiła się w latach 80-tych różniła się już znacznie myślą przewodnią. Choć podstawą wciąż była elegancja, jej celem było przykuwanie uwagi eklektycznymi szczegółami, intensywnymi, przesadnie dominującymi kolorami i wzorami, wykrzykującymi napastliwie „spójrz na mnie”.

Wiele znanych nazwisk z kręgów ówczesnej popkultury wykorzystywało styl Preppy, jako pewnego rodzaju komentarz społeczny, podważając ideę istnienia kultu elit i towarzyszącego im wielopokoleniowego bogactwa, a wszystko to z należytą dawką ironii. Niezależnie jednak od tego, czy styl ten wzbudzał podziw i inspirował masy czy też rodził ironiczne uwagi i krytyczne komentarze – mówiono o nim przez lata niemalże nieustannie. I choć jego narodziny wciąż budzą pewnego rodzaju kontrowersje, trend ten był i jest na tyle silny i sięga na tyle głęboko w otchłań historii mody, że pozwolił wielu światowym markom na jego bazie określić wieloletni kierunek rozwoju i zbudować prawdziwą modową potęgę.

Preppy – elegancja, piękno i ludzie

Starając się zrozumieć znaczenie stylu Preppy w historii mody należy rozpatrywać go jako całokształt. Nie tylko w oparciu o ideologiczne założenia lub ich brak, ale również o ludzi, którzy z wielu przyczyn właśnie ten styl upodobali sobie najbardziej. Spopularyzowany całkowicie wbrew intencjom, o historii bujnej i kłopotliwej, pełen kontrastów i przez lata trudny do ideologicznego dookreślenia Preppy, dzięki nim okazał się kultowy.

We współczesnym Preppy, przedstawianym w jesiennej kolekcji Moniki Kamińskiej piękne jest to, że służy czemuś więcej niż tylko wygodzie i dowodzi czegoś bardziej złożonego, niż potrzeby schludności. Uczy dobrego smaku, służy umocnieniu klasycznych wartości, pomaga odnaleźć i zrozumieć kierunek, w jakim chcemy kreować własny wizerunek. Nie jest zero-jedynkowy i nigdy nie był, ale z pewnością zaklęta w obecnym, casualowym obrazie prostota to jego wielka siła. Przekazuje bowiem to, co chcemy by przekazywał, jednoznacznie i zrozumiale, wnosząc do światowego kanonu mody dokładnie to samo, co do naszego codziennego życia – poszanowanie estetyki, piękno równowagi, klasyczny ład i swobodę wyrazu. Wszystko to, w sposób świeży, nieco żartobliwy, ale zawsze idealnie do nas siebie pasujący. I jak tu go nie kochać…?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium