Poliester to zawsze najgorszy wybór!
Poliester to zawsze najgorszy wybór!

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, a za nią lato. Każda z nas w końcu zapragnie nieco odmienić swoją garderobę, a piękne sukienki w sieciówkach zaczną kusić cenami, kolorami, falbankami...

Zanim jednak popędzisz z nimi do kasy, zacznij sprawdzać metki. Naprawdę zdziwisz się, ile tych cudownych rzeczy zrobionych jest z ropy naftowej, czyli z poliestru. 

Ale po kolei? 

Poliester, co to jest?

Poliestry jest to ogólna nazwa polimerów, które zawierają wiązania estrowe. Oczywiście nie będziemy wchodzić zbyt mocno w chemiczne zawiłości, ale by płynnie przejść dalej, najpierw usystematyzujemy kilka kwestii. Poliestry są syntetykami, co oznacza nie mniej, nie więcej, że takie cząstki nie występują naturalnie. Oczywiście poliestry są wytworem pracy chemików, a cała grupa tych substancji znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Chociażby z poliwęglanów (które do poliestrów należą) tworzy się płyty CD. Z tej samej grupy substancji wytwarza się wiele przedmiotów użytku codziennego oraz tych, które pełnią bardziej zaawansowane funkcje, np. używane przez astronautów. 

Ten "nasz" sukienkowy poliester, który najczęściej spotykasz w sklepach, to dokładniej jest politereftalan etylenu (już sama nazwa jest chemiczna), czyli w skrócie PET. I tak, to jest dokładnie TEN PET, czyli z niego wykonuje się butelki na napoje i folie. Już brzmi kiepsko, prawda? 

Polister też lubi być ukrywany, zwłaszcza na różnych metkach, które przecież nie powinny zniechęcać człowieka do zakupu. Dlatego czasem możesz go znaleźć pod nazwą dacron, terylene czy lavsan. Nazwy te najczęściej stosowane są na terenie USA, Wielkiej Brytanii czy Rosji, ale nasi rodzimi sprzedawcy też lubią nimi szachować. 

Skąd wziął się poliester i dlaczego jest tak popularny?

Poliester nie ma za sobą długiej i szlachetnej historii, powstał w latach 30. XX wieku. Właśnie wtedy prowadzone były badania laboratoryjne nad materiałami syntetycznymi, które można łatwo wykorzystać na potrzeby przemysłu odzieżowego. W ten sposób powstał właśnie PET, który stworzyli w laboratorium James Tennant Dickson i John Rex Whinfield, patent na ten wynalazek został przyznany w 1941 roku, czyli nie tak dawno temu. 

W kwestii produkcji wszystko zależy od samej metody syntezy. Poliester najczęściej powstaje z połączenia pewnych estrów, alkoholi i kwasów. Ta wersja jest już ugładzona, ponieważ nikt nie chce powiedzieć wprost, że poliester powstaje na bazie ropy naftowej. 

Obrazowo produkcja wygląda następująco: po przeprowadzeniu syntezy i kilku przygotowawczych zabiegów poliester zyskuje formę drobnych płatków. Płatki są stałą, sypką substancją, którą następnie się topi, a z jej zastygających strumyków pozyskuje włókna. Następnie się je rozciąga i nadaje porządany wygląd. Przeobrażają się np. we włochatą imitację wełny lub gładką imitację jedwabiu. 

A czemu poliester jest tak popularny? Po prostu jest tani i można go wytworzyć w masowej ilości. Tymczasem naturalne zasoby się zmniejszają, a co za tym idzie są droższe. 

Produkcja poliestru jest szkodliwa dla środowiska

Już wiemy, że ta substancja powstaje w oparciu o ropę, która należy do zasobów nieodnawialnych, a podczas produkcji do atmosfery wydzielają się duże ilości dwutlenku węgla, a także szkodliwe dla ludzi opary. Jest to zagrożenie. Aczkolwiek istnieje również poliester pozyskiwany z recyklingu i jest to pewien sposób na powtórne wykorzystanie starych ubrań czy też plastikowych butelek. W ten sposób oczywiście ogranicza się ilość śmieci, ale bez wątpienia poliester jest dużym obciążeniem dla środowiska i na pewno wymaga kontroli. 

Jakie właściwości ma poliester?

  • Nie przepuszcza powietrza, latem po prostu się w nim utopisz i będziesz brzydko pachnieć. 
  • Niehigroskopijny, co oznacza, że ma naprawdę małą chłonność wody.
  • Nieprzyjemny w dotyku. Często nakładanie na skórę poliestru powoduje dyskomfort i uczucie "naelektryzowania".
  • Łatwy do przefarbowania. Oznacza to, że można tym włóknom nadać każdy kolor, będzie on trwały i pranie tego nie zmieni. Często sieciówki, którym nie udało się sprzedać danego towaru, robią tak, że po sezonie przefarbowują kolekcję na inny kolor i sprzedają jako nową. 
  • Nie gniecie się. Materiał jest bardzo sprężysty. 
  • Jest bardzo tani, dlatego po prostu zalał wszystkie sklepy. Sam poliester kosztuje grosze, a Ty płacisz w zasadzie tylko marżę producenta. 

Co powinnaś zapamiętać?

Zawsze sprawdzaj metki. ZAWSZE. Nawet najpiękniejsza sukienka może okazać się po prostu kawałkiem plastikowego materiału. Naprawdę nie warto chodzić od rana do wieczora spoconą. 

A jeśli jesteśmy w problemie pocenia, to jeśli zmagasz się z nim, to zacznij od przejrzenia szafy, być może to nie Ty jesteś problemem, a wszystkie Twoje ubrania, które owijają Cię niczym folia spożywcza. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium