Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Co to jest szafa kapsułowa?
Co to jest szafa kapsułowa?

Idea szafy kapsułowej przyszła wraz z amerykańską projektantką Donną Karan w 1985 roku. Wtedy Karan zadebiutowała prostą kolekcją Seven Easy Pieces, która składała się z niezbędnych elementów garderoby do biura. U podstaw leżało ikonicznie już czarne body. W trakcie pokazu modelki stopniowo pojawiały się w kolejnych elementach: spódnicach, spodniach, kurtkach, swetrach i szalikach. Kropkę nad i stawiała masywna biżuteria. 

Koncept pokazu polegał na tym, że modelki przedstawiały różne zestawy, które składały się właśnie z tych elementów. 


Źródło: instyle.com
Źródło: instyle.com

Sama Karan twierdzi, że ubrania powinny działać razem z Tobą przez dzień i noc. 

 

"I wanted clothes that could go from the minute I got up in the morning to the minute I went to bed at night. I wanted clothes to go through that whole cycle, because I found that I didn't have time to go home and change."

„Chciałam ubrań, które będą mi towarzyszyć od momentu, gdy wstałam rano, aż do chwili, kiedy położyłam się spać w nocy. Chciałam, aby ubrania towarzyszyły mi cały dzień, ponieważ odkryłam, że nie mam czasu, aby wrócić do domu i się przebrać."

Oszczędność czasu

Mimo że elementy pokazane przez Karan były modzie dobrze znane, to idea łączenia wniosła świeżość do damskiej garderoby. W ten sposób kobiety mogły zbudować szafę w uproszczony sposób. 

Termin kapsułowa oznacza skrócenie wyboru niezbędnych elementów, które można nosić z sezonu na sezon. U podstaw tej idei leżą: funkcjonalność, równowaga oraz potrzeba porządku. Kobiety często funkcjonują w sytuacjach, kiedy wymagany jest konkretny ubiór. Szafa kapsułowa ma zmniejszyć czas potrzebny na jego wybór. A co za tym idzie, zmniejszamy chaos, który powstaje w trakcie przymiarek. 

Akurat sam termin szafy kapsułowej ukłuła Susie Faux w latach 70. XX wieku. Była ona właścicielką londyńskiego butiku o nazwie Wardrobe , która dążyła do przekazania klientom siły kupowania kilku porządnych rzeczy. Odrzucała ideę zakupów masowych, które często łączyły się z bylejakością. Zauważyła, że wiele kobiet kupuje za dużo ubrań na jeden sezon. Co było niewątpliwie marnotrawstwem. 

Celem Faux było także zmniejszenie ilości odzieży, która trafiała na wysypisko śmieci, a także wsparcie projektantów i krawców, którzy tworzą wysokiej jakości towary. W ten sposób klientki otrzymywały produkt doskonałej jakości, który służył przez wiele sezonów. 

Karan swoim pomysłem zapoczątkowała zmianę funkcji garderoby. Wcześniej to kobiety “pracowały”, by dopasować się do ubrań, teraz to ubrania mają służyć im. Atrakcyjność tego konceptu leży w jego prostocie. Mamy tyle na głowie, że naprawdę przejmowanie się dobieraniem ubrań o poranku, nie powinno nas zajmować zbyt długo. 

Warto też spojrzeć na moment w historii. Kobiety zaczynają wykraczać poza zawody dla siebie stereotypowe, wokół jest pełno szkła, bo ich siła kruszy szklane sufity. Pojawiają się na mocnych pozycjach w korporacjach i polityce. Karan daje im siłę i podpowiada, że odpowiedni ubiór pomaga osiągać cele. 

Czuj się dobrze w swoich ubraniach!

Szafa kapsułowa działa wyzwalająco. Wystarczy, że zaczniesz od przeglądu swojej obecnej garderoby. Przymierz wszystko co masz i sprawdź, w czym naprawdę czujesz się dobrze i co nosisz. Czernie i neutralne kolory pasują do wielu rzeczy, a klasyczne kroje są ponadczasowe. Kiedy pożegnasz się z tym, czego nie nosisz, lub co wciąż czeka na “odpowiedni moment” naprawdę poczujesz się mniej przytłoczona. 

Dopiero teraz możesz zacząć budować szafę kapsułową. Kiedy to zrobisz, przekonasz się, że i Susie Faux, i Donna Karan miały rację. 

Szafa kapsułowa zmusza nas do rozważenia tego, czego naprawdę potrzebujemy. W ten sposób zmniejszamy nadmiar w naszym życiu oraz w końcu przestajemy poszukiwać. 

Idea kusi praktycznością i oszczędnością czasu. Kapsułek możesz mieć np. dwie. Jedną do pracy, a drugą after hours. Wszystko też zależy od Twojego stylu bycia i potrzeb. 

Przede wszystkim zmniejszysz czas potrzebny na szukanie stylizacji, oczyścisz przestrzeń i zaoszczędzisz. Kupując ubrania, które są wykonane z wysokiej jakości tkanin, tak naprawdę oddajesz sobie przysługę. Biała bawełniana bluzka pozostanie białą bawełnianą bluzką na długi czas.

Kapsułowa kolekcja CLASSICS

Nasz najnowsza kolekcja to kontynuacja tej idei. Od zawsze powtarzamy, że ubrania nie powinny wychodzić z mody po jednym sezonie, że mają być eleganckie, ale także wygodne. Czyli w skrócie mają służyć nam, a nie my im. Z naszej kolekcji z łatwością skompletujesz zestawy, które będą dobrze wyglądały o każdej porze dnia. A co w niej jest, dowiesz się już niebawem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium