Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Certyfikat GOTS — co powinnaś o nim wiedzieć. O delikatnej, bezpiecznej, ekologicznej bawełnie.
Certyfikat GOTS — co powinnaś o nim wiedzieć. O delikatnej, bezpiecznej, ekologicznej bawełnie.

Jakie decyzje dziś podjęłaś? Zdrowa przekąska czy junk food? Wolny czas spędzony przed ekranem telewizora czy w gronie najbliższych? Trening czy kanapa? 

Bez względu na odpowiedzi, trochę Cię już znamy i wiemy, że na pewno codziennie chociaż trochę bardziej starasz się dbać o siebie. 

Jesteśmy tu, by Ci pomóc zrobić kolejny krok. 

Podejrzewamy, że już wiesz, iż naturalne tkaniny są najbezpieczniejszym wyborem dla Twojego ciała. Wełniane, bawełniane lub lniane włókna przyjemnie Cię otulają i pozwalają Twojej skórze oddychać. Sądzimy również, że zgodzisz się z nami, iż najważniejsze jest noszenie naturalnych tkanin i dzianin jak najbliżej ciała. Twoja skóra nie powinna przez cały dzień dotykać plastiku, czyli tkanin syntetycznych takich jak poliester i poliamid. Noszenie na sobie worków foliowych po pierwsze wyszło już z mody, a po drugie jest szkodliwe dla środowiska. 

Czy wiesz, że udowodniono naukowo, iż wdychamy cząsteczki mikroplastiku nawet z suszących się poliestrowych ubrań? Badania opublikowane przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek. Mikroplastik wraz z powietrzem dostaje się do naszych płuc i może powodować zmiany w drogach oddechowych. 

Ugh, czasem lepiej byłoby nie wiedzieć, ale jest jak jest. Trzeba szukać rozwiązań. 

Właśnie dlatego projektując kolejny produkt, który znajdzie się w Twojej szafie postawiliśmy sobie za główny cel odszukanie bawełny możliwie najbardziej przyjaznej Tobie i środowisku. Gdyby nam się to nie udało, to produkt by nie powstał – taki postawiliśmy sobie warunek. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej byle jakiej bielizny – takich na rynku jest pełno. Zależało nam, by zrobić to jak zawsze po swojemu, czyli w zgodzie ze środowiskiem, naturą i naszymi organizmami.  

 

Udało się i dziś czytacie zapowiedź naszego pierwszego dropu bielizny, uszytej z włókien organicznych z certyfikatem GOTS.

Rozwinięcie skrótu GOTS to Global Organic Textile Standard, czyli Globalny Standard Włókien Ekologicznych, uwzględniający zarówno aspekty ekologiczne, jak i odpowiedzialność społeczną. 

Brzmi mądrze, ale przejdźmy do konkretów.

Co to znaczy, że Twoja bielizna jest uszyta z bawełny z włókien organicznych z certyfikatem GOTS?

Wyrób tekstylny certyfikowany GOTS musi zawierać co najmniej 70% certyfikowanych włókien organicznych. 

 

Certyfikacja GOTS opiera się na czterech charakterystycznych i unikalnych cechach: 

  1. Zawartość włókien organicznych 

Włókna organiczne to włókna naturalne, hodowane bez użycia syntetycznych pestycydów (takich jak insektycydy) lub herbicydów i GMO (organizmów zmodyfikowanych genetycznie), zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Rolnictwo ekologiczne to proces produkcyjny, który utrzymuje zdrowie ekosystemów, gleb i ludzi.

Krótko mówiąc nie ma tu żadnego syfu! Ta bawełna jest wykonana z włókien tak organicznych, jak marchewka z pola u Twojego sąsiada na mazurskiej wsi. 

  1. Kryteria ekologiczne i społeczne  

Aby zbudować prawdziwie zrównoważony przemysł tekstylny, GOTS ocenia produkcję materiałów na podstawie kryteriów środowiskowych i społecznych. Oznacza to, że zwraca uwagę na wszystko: od stosowanych środków chemicznych (substancje niebezpieczne dla środowiska są zabronione) po etyczne traktowanie pracowników. Aby otrzymać certyfikat GOTS konieczne jest spełnienie wszystkich kryteriów.

Masz więc 100% pewności, że bawełna, z której została uszyta Twoja bielizna nie szkodzi środowisku, a jednocześnie firma, która ją produkuje dba o dobrostan swoich pracowników. Lepiej być nie może, bo obydwa te aspekty są równie ważne! 

  1. Wszystkie etapy przetwarzania 

Przetwarzanie tekstyliów rozumie się tutaj jako przetworzenie włókna w przędzę, a następnie przędzy w materiał. System certyfikacji GOTS rozpoczyna się właśnie od tego pierwszego etapu w łańcuchu dostaw tekstyliów. Dalej norma obejmuje produkcję, pakowanie, etykietowanie, handel i dystrybucję wszystkich tekstyliów, wykonanych z włókien organicznych.  

Ta zasada skutecznie zabija greenwashing (tzw. ekościemę)! Co by nam przyszło z tego, gdyby bawełna z włókien organicznych przyjechała do nas w wielkich, plastikowych workach?! To byłoby zupełnie pozbawione sensu. Dlatego certyfikat GOTS gwarantuje nam organiczną produkcję na każdym etapie – od zbierania nasion bawełny aż do pakowania belek z materiałami.  

  1. Niezależna certyfikacja  

Inspekcje w miejscach pracy i wytwarzania oraz certyfikacja przetwórców, producentów i handlowców są przeprowadzane przez niezależne, akredytowane przez GOTS jednostki. Stanowi to podstawę systemu monitorowania GOTS i uwiarygadnia certyfikat. 

A więc jeśli producent materiału twierdzi, że spełnia normy GOTS, to miło nic więcej. Oceni to i tak zewnętrzna jednostka, dzięki czemu mamy pewność, że przy przyznawaniu tego certyfikatu nie dochodzi do żadnych nadużyć.  

 

 

ODKRYJ NOWY KOLOR NASZEJ BESTSELLEROWEJ BIELIZNY >>>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium