Oddychalność wełny: przełom w komforcie termicznym
Jeśli tak jak my, jesteś fanką wełnianych ubrań sportowych, to mamy dla Ciebie garść ciekawostek, które z pewnością Cię zainteresują. A jeśli, jeszcze jesteś nieprzekonana, to te doskonale się składa, bo wyższość wełny nad poliestrem w sporcie jest potwierdzona nie tylko naszym punktem widzenia, ale także badaniami.
Najnowsze badania naukowe potwierdziły, że odzież wykonana w 100% z wełny zapewnia wyjątkowy komfort termiczny podczas sportów na świeżym powietrzu typu „stop-go”, takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze i wspinaczka skałkowa. Komfort ten utrzymuje się zarówno podczas aktywności, jak i odpoczynku. Naturalna struktura włókien wełny pozwala im dynamicznie reagować na zmiany temperatury ciała, tworząc optymalny mikroklimat dla użytkownika w zmiennych warunkach.
Co to jest sport typu stop-go?
Sport typu stop-go to rodzaj aktywności fizycznej charakteryzujący się naprzemiennymi okresami intensywnego wysiłku i krótkich przerw lub momentów o mniejszej intensywności.
Oto kluczowe cechy sportów stop-go:
1. Zmienna intensywność:
Krótkie, intensywne wysiłki przeplatane są krótkimi przerwami lub momentami o niższej intensywności.
2. Częste zmiany tempa:
Aktywność wymaga szybkich zmian kierunku, prędkości lub pozycji.
3. Wykorzystanie różnych systemów energetycznych:
Angażowane są zarówno systemy tlenowe, jak i beztlenowe.
4. Wymagania kognitywne:
Szybkie podejmowanie decyzji i reagowanie na zmieniające się sytuacje.
Przykłady sportów stop-go:
- Koszykówka
- Piłka nożna
- Tenis
- Hokej
- Siatkówka
- Squash
- Badminton
Zalety wełny w sportach typu stop-go
Aktywności na świeżym powietrzu obejmują wiele faz aktywności i odpoczynku, co czyni je klasycznymi przykładami sportów typu stop-go. Sportowcy wykonujący ćwiczenia stop-go doświadczają naprzemiennych cykli wysiłku i odpoczynku, pocąc się podczas aktywnych okresów, gdy ich odzież pochłania pot, który następnie odparowuje w fazach odpoczynku. Kiedy pot paruje z odzieży, może to powodować efekt chłodzenia, który może stać się niewygodny dla sportowca. Kluczem do utrzymania stabilnego komfortu termicznego jest dobór odzieży wspierającej ten balans.
[product id="1415, 1420, 1828, 2183"]
Termoregulacja wełny
Naturalne właściwości termoregulacyjne wełny sprawiają, że jest to idealne włókno do tworzenia bufora między skórą, a tkaniną. Wełna izoluje sportowców przed zimnem i uwalnia ciepło dzięki swojej oddychającej strukturze. Dominacja wełny wynika z jej zdolności do absorbowania wilgoci, generowania ciepła, a następnie stopniowego uwalniania tej wilgoci.
[product id="1499, 1787, 1978, 2136"]
Badania potwierdzają wyższość wełny
W ramach badań testowano odzież wykonaną w 100% z wełny, bawełny, wiskozy i poliestru o podobnej gramaturze i grubości. Aby zweryfikować skuteczność badania, każdy materiał testowano za pomocą „pocących się manekinów”. Testy na manekinach wykazały, że wełna ma największą zdolność do wspomagania przejścia z środowiska o wilgotności względnej 45% do wilgotności 80%, przewyższając skutecznością wiskozę, bawełnę i oczywiście poliester (który się do niczego nie nadaje).
[product id="1502, 1671, 1829, 1979"]
Badanie wykazało zdolność tkaniny do oddychania i szybkiego schnięcia, co przekłada się na zwiększony komfort termiczny wełny w porównaniu z innymi testowanymi tkaninami. Nosząc wełnę, sportowcy zachowują komfort termiczny i oszczędzają więcej energii do wykorzystania podczas uprawiania sportu i zawodów. Trwające badania mają na celu określenie skali tego efektu i jego znaczenia dla sportowców.
Wpis powstał na bazie informacji: https://www.woolmark.com/industry/research/dynamic-breathability/
Poznaj naszą kolekcję sportową i dołącz do zadowolonych Klientek, które pokochały ćwiczyć w wełnie!