Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
14 faktów o lnianych ubraniach, których nie znałaś
14 faktów o lnianych ubraniach, których nie znałaś

1. Jak powstaje len?

Tkanina lniana powstaje z włókien łyka rośliny o tej samej nazwie. Len wyrasta do wysokości od 30 do 70 cm. Łyko stanowi całą długość łodygi, z tego powodu też rośliny tej nie kosi się, a wyrywa z korzeniami, by nie tracić cennych centymetrów włókna. Następnie z roślin usuwa się nasiona, a pozostałe łodygi poddaje się namaczaniu, które oddziela łyko od reszty rośliny. Po wysuszeniu i oczyszczeniu powstają wiązki włókien o długości od 45 do 90 cm, które są segregowane pod względem długości i grubości. Następnie wiązki są wyczesywane. Tak przygotowane włókna poddawane się przędzeniu. Z otrzymanej przędzy tkana jest tkanina. Podczas tego długiego procesu powstaje jedna z najbardziej ekologicznych i „zero waste” tkanin naturalnych. Do produkcji tkanin lnianych nie używa się chemii, a dodatkowo materiał ten jest w pełni biodegradowalny. Warto też dodać, że cała roślina lnu jest wykorzystywana - nic się nie marnuje. Z nasion produkowany jest olej lniany, a z resztek łyka tworzy się pakuły, stosowane np. do uszczelniania lub wykorzystuje się je w przemyśle papierniczym. Uprawa lnu nie potrzebuje też dodatkowego nawadniania, wystarczy mu woda deszczowa, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej ekologicznych tkanin.

2. Kiedy nosić len? Czy len jest dobry na jesień i zimę?

Len świetnie sprawdza się w upalne dni. Oprócz właściwości charakterystycznych dla włókien naturalnych, tkanina ta charakteryzuje się ona dodatkowo otwartym splotem, dzięki czemu jest jeszcze bardziej przewiewna i oddychająca. Len jest tkaniną higroskopijną, która pochłania wodę i wilgoć. Podobnie jak wełna szybko oddaje ją do otoczenia, dlatego świetnie sprawdza się w upalnym klimacie. Nasza skóra otulona lnem pozostanie sucha i świeża. Dodatkowo w skład włókien lnianych wchodzą ligniny, które są naturalnym pochłaniaczem promieni UV.

Czy len można nosić jesienią i zimą? Z racji swoich właściwości nie poleca się tej tkaniny na ubiory jesienno-zimowe. Len powstaje z roślin, a te nie są w stanie zapewnić nam takiego komfortu termicznego jak włókna pozyskiwane z runa zwierząt. Ponadto luźny, otwarty splot tej tkaniny sprawia, że nawet przy wyższej gramaturze lniane ubranie nie ogrzeje nas w chłodniejsze dni.

 Lniane ubrania 

3. Czy len kurczy się w praniu?

Len jest bardzo trwały i odporny. Sukienka lniana lub spodnie z lnu mogą skurczyć się w praniu nawet o 10%, jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę. Odpowiednio dobrane program i temperatura prania z pewnością sprawią, że len nie skurczy się w praniu. Najlepiej prać ubrania z lnu w temperaturze poniżej 40 stopni.

4. Jak prać len?

Lnianą sukienkę, szorty lniane czy spodnie damskie z lnu można prać w pralce z inną odzieżą, w podobnych kolorach. Najlepiej wybrać program do prania tkanin delikatnych i dodać łagodny detergent. Do prania nie należy stosować wybielaczy, ponieważ mogą one uszkodzić lniane włókna. Najlepiej też zrezygnować z płynów zmiękczających, gdyż powlekają one włókna lnu i zmniejszają jego naturalne, cenne właściwości. Warto też pamiętać, by ubrania z lnu nie były w pralce zbyt ściśnięte i by po praniu ich nie wyżymać, ponieważ może to spowodować odkształcenia. Optymalna temperatura prania to 30 stopni. W zbyt wysokiej temperaturze ubranie z lnu może się skurczyć. Nie polecamy prania w pralce garniturów i płaszczy z tkaniny lnianej, ponieważ mogą one stracić swoją formę. Te elementy garderoby najlepiej oddać do zaufanej pralni. Co ciekawe – każde kolejne pranie sprawia, że ubrania z lnu stają się coraz bardziej miękkie.

5. Dlaczego len nie ma certyfikatów?

Od wielu lat sposób produkcji tkaniny lnianej nie uległ istotnym zmianom, a cały proces obróbki włókien przebiega bez użycia szkodliwej chemii. Wybierając len, masz pewność, że jest to tkanina ekologiczna. Na rynku dostępne są certyfikowane tkaniny lniane (np. certyfikatem Oeko-Tex) oraz len organiczny, ale jego światowa uprawa jest bardzo ograniczona i jest on bardzo trudno dostępny.

 

6. Jakie są najmodniejsze ubrania z lnu na lato 2023?

Len to materiał, który króluje latem. Jest bardzo uniwersalny, dlatego w Twojej letniej garderobie powinien mieć swoje stałe miejsce. Jakie ubrania z lnu będą modne latem 2023? Przede wszystkim zwiewne lniane sukienki. Zarówno te na ramiączka, jak i z rękawkiem. Letni must have to biała lniana sukienka – doskonała baza do wakacyjnych stylizacji. Warto mieć także w swojej szafie damskie lniane spodnie z prostymi nogawkami. Są szalenie wygodne i będę doskonałe na co dzień, to po prostu idealne ubranie do pracy na lato. A jak ubrać się na plażę? Oczywiście w kolorowe, lniane szorty i lnianą koszulę oversize! Ale len to nie tylko luz i swobodne stylizacje. Gdy chcesz zadać szyku – spraw sobie damski garnitur lniany. To ponadczasowa klasyka, która pozostanie z Tobą na wiele sezonów.

POZNAJ NASZĄ LETNIĄ KOLEKCJĘ QUIET LUXURY

Lniane ubrania

7. Dlaczego len jest drogi?

Na cenę lnu wpływa przede wszystkim długi proces obróbki oraz trudność w uprawie. Nie jest to tkanina syntetyczna, która powstaje z resztek ropy naftowej jak poliester. Do jej wyprodukowania potrzebny jest czas i praca ludzi - najpierw przy pielęgnacji roślin, a później jej obróbki. Produkcja lnu jest też ograniczona, bo roślina ta rośnie tylko w odpowiednim klimacie. Dodatkowo, jest to włókno o wielu wspaniałych właściwościach, co również odzwierciedla się w jego cenie.

8. Czy prasować len?

Len to tkanina, która łatwo się gniecie, ale jednocześnie jest to jej unikalna cecha - po tym właśnie najłatwiej ją rozpoznać. Miłośnicy lnu uważają tą cechę za zaletę, a zagniecenia nazywają szlachetnymi. Len można uprasować na gładko przy użyciu pary i wysokiej temperatury. W trakcie noszenia lnianych ubrań zagniecenia pojawią się jednak ponownie. Włókna lnu prostują samoistnie się pod wpływem wilgoci – można na przykład pozostawić lniane ubranie w łazience, w której uprzednio wzięliśmy gorącą kąpiel lub prysznic, a ubranie „wyprasuje się” samo. Ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest to, by po prostu zaakceptować lniane zagniecenia. Jeśli obawiasz się pogniecionego materiału, na początek swojej przygody z tą tkaniną wybierz spodnie lub sukienkę w ciemnym kolorze, np. granatowym. Na nim zagniecenia są znacznie mniej widoczne.

 

Lniane ubrania

9. Czy len można suszyć w suszarce bębnowej?

Tak, ubrania z lnu można suszyć w suszarce bębnowej, ale tylko w niskiej temperaturze. W zbyt wysokiej – tkanina może się skurczyć. Świetnym sposobem na suszenie lnianej sukienki czy koszuli lnianej oversize jest rozwieszenie ich na świeżym powietrzu – struktura włókna staje się wtedy bardziej miękka i przyjemna dla skóry.

10. Czy len można recyklingować?

Tak, len można poddać recyklingowi. Niepotrzebne lniane produkty są najpierw segregowane pod względem stopnia zniszczenia. Te, które uda się poddać recyklingowi w tkaninę, łączy się w grupy o podobnych kolorach, by uprościć proces ponownego farbowania, oszczędzając przy tym jednocześnie energię, wodę i szkodliwy ślad dla środowiska. Następnie ubrania są rozdrabniane, czyszczone i poddawane procesowi zgrzeblenia. W kolejnym kroku włókna są przędzone i ponownie tkane. Nie wszystkie włókna są wykorzystywane ponownie, ale nic z lnu się nie marnuje. Z resztek powstaje papier lub elementy wyposażenia aut (izolacje).

11. Czy len może być różnej jakości?

Prawdziwy len jest tkaniną wysokiej jakości, a co za tym idzie – drogą. Zdarzają się nieuczciwi producenci, sprzedający jako „lniane” ubrania, które tak naprawdę są wyprodukowane z surówki bawełniano-poliestrowej wątpliwej jakości. I te produkty niszczą się dosłownie po kilku praniach, bo z jakościowym lnem mają niewiele wspólnego. Dlatego należy zachować czujność i mieć świadomość, że ubrań z prawdziwego, naturalnego lnu nie można kupić za grosze.

Lniane ubrania

12. Jak rozpoznać prawdziwy len?

Po pierwsze – naturalny, wysokiej jakości len się gniecie. Jeśli w trakcie użytkowania na ubraniu nie pojawiają się zagniecenia, to sygnał, że ubranie jest wyprodukowane z mieszanki lnu z poliestrem lub poliestru z bawełną. Po drugie – struktura lnu jest nieregularna. Na materiale widoczne są supełki, zgrubienia. To wyróżnia prawdziwy len! Jeśli tkanina jest idealnie gładka – powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Po trzecie – na lnie można dostrzec drobny meszek, podobny do tego, który jest na brzoskwini. Jeśli tkanina wykazuje trzy wskazane wyżej cechy – masz do czynienia z prawdziwym lnem.

13. Czy len prześwituje?

Len prześwituje tylko, gdy patrzysz przez niego na coś z bardzo bliska. Ubrania z lnu są zazwyczaj luźne, nie przylegają mocno do ciała, więc nie powinny pokazywać zbyt wiele. Jeśli obawiasz się prześwitywania – wybierz ubranie z lnu w ciemniejszym kolorze.

14. Jaki rozmiar lnianego ubrania wybrać?

Naszym klientkom polecamy wybierać lniane ubrania w rozmiarze większym niż noszą zazwyczaj. To wszystko dlatego, że len wygląda efektownie, gdy jest luźny. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, w trakcie noszenia lniane ubranie dopasowuje się do ciała i delikatnie uciąga (nie rozciąga!). Po praniu wraca do pierwotnego fasonu i znów dopasowuje do naszych kształtów. To jest właśnie magia naturalnych materiałów!

Już wiesz, że len jest najlepszy na lato. Teraz zobacz kolekcję lnianych ubrań, dostępnych w naszym sklepie i wybierz swoich faworytów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium