Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Bawełna z certyfikatem Better Cotton Initiative
Bawełna z certyfikatem Better Cotton Initiative

Lubimy stawiać na najlepszej jakości tkaniny i zawsze szukamy tych, które spełnią nasze wysokie wymagania. Jak już pewnie wiesz, wiele z nich posiada specjalne certyfikaty, które poświadczają o jakości oraz różnych warunkach, które dana tkanina musi spełnić.

W tym wpisie chcemy szerzej pomówić o bawełnie z certyfikatem Better Cotton Initiative, które użyliśmy do uszycia naszych jeansowych ubrań: spodni Cindy i kurtki Claudia.

 

Trochę historii

W 2005 roku na kanwie założeń zrównoważonego rozwoju dla rolników oraz środowiska powstaje Better Cotton Initiative (BCI). Zespół specjalistów rozpoczyna badania, które mają na celu określenie potencjału podaży i popytu na bawełnę, która jest lepsza dla rolników i środowiska. Nie trudno zgadnąć, że zainteresowanie jest naprawdę duże.

Różnorodność to słowo, które przyświeca organizacji. Poprzez działanie w różnych regionach (Brazylia, Pakistan, Indie, Afryka Zachodnia i Środkowa) BCI ma możliwość testów w różnych warunkach klimatycznych i przy wykorzystaniu różnych metod rolniczych, które determinowane są społecznie i środowiskowo. Dzięki temu metodologia może być nieustannie udoskonalana.

Celem organizacji jest szkolenie większej liczby rolników, zwiększenie podaży i popytu na Better Cotton oraz większa liczba członków.

Strategia zarządzania bowiem kształtowana jest przez Radę Organizacji. Jest to zarząd, który wybierają członkowie Zgromadzenia Ogólnego. Członkami są osoby z całego łańcucha dostaw bawełny i nie tylko. Dzięki temu Rada Organizacji jest regularnie wybieralnym organem, u którego podstaw leży obowiązek spełniania założeń BCI.

Lepsza przyszłość i ciągła zmiana to rzecz jasna strategia wieloletnia. Do 2030 roku BCI chce wprowadzić plan poprawy jakości bawełny dla rolników oraz wszystkich związanych z tym sektorem przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Zrównoważona wizja świata

Niesamowite jest to, że już prawie ¼ światowej bawełny jest produkowana w ramach Better Cotton Standard. Mało tego, aż 2,4 miliona plantatorów zostało przeszkolonych w zakresie zrównoważonych praktyk i posiada licencję na uprawę Better Cotton. Szkolenie łączy w sobie wiedzę i praktykę, która ma pomóc w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi i coraz to nowymi zagrożeniami dla środowiska.

 


5 filarów Better Cotton Initiative

Certyfikat BCI poświadcza, że cały proces pozyskania tkaniny jest prowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz pracy człowieka. Dzięki temu wiesz, że produkt, który nosisz, powstał zgodnie z określonymi zasadami.

Gleba

BCI poprawia i utrzymuje strukturę oraz żyzność gleby poprzez dostarczanie składników odżywczych, rzadszą uprawę i stosowanie upraw okrywkowych. To ostatnie zagadnienie polega na tym, że poza sezonem uprawia się rośliny (inne niż bawełna) w celu poprawy jakości gleby, ograniczenia chwastów oraz zwalczania szkodników. W ten sposób gleba nasiąka odżywczymi składnikami i jest lepiej przygotowana do następnego sadzenia bawełny.

Rolnicy korzystają z technik zintegrowanego zarządzania szkodnikami, w ten sposób zmniejsza się zależność powodzenia upraw od pestycydów. Jedną z technik jest stosowanie biopestycydów, które wykonane są ze składników występujących w naturze. Do współpracy zapraszane są także ptaki i nietoperze, które wyjadają szkodniki z bawełny.

Pestycydy

Jak już wiemy, bawełna przyciąga sporo szkodników. Dlatego częścią uprawy jest po prostu jej ochrona. BCI ma do tego tematu holistyczne podejście uwzględniające rolników i ich źródła utrzymania. A ponieważ nie ma całkowitego zakazu stosowania pestycydów, to rolnicy są uczeni oceny i wyboru najlepszego sposobu walki ze szkodnikami. Mają do dyspozycji najlepsze formy ochrony, które dopasowane są uwarunkowań środowiskowych, społecznych i rolnych danego obszaru.

Emisja gazów cieplarnianych

Niestety produkcja bawełny przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Co także przyczynia się do zmiany klimatu. W tym zakresie BCI wymaga od rolników dobrych praktyk gospodarowania, które mają na celu utrzymanie integralności gleby, przywrócenie do używalności gleby zdegradowanej i redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Warunki pracy

Godne warunki pracy i godziwa płaca to filar, który dla BCI jest kluczowym założeniem. Pracownicy mają możliwość nauki i rozwoju, czują się szanowani i bezpieczni w miejscu pracy w całym łańcuchu.

Równość płci

BCI uważa, że nie ma zrównoważonej przyszłości bez równości płci. Zwłaszcza że to często właśnie kobiety w dużym stopniu przyczyniają się do produkcji bawełny na całym świecie. Podejmują przy tym bardzo ważne i wymagające role: siew, pielenie, nawożenie i zbieranie. Mimo tego ich praca jest często niewidoczna, co prowadzi do małej reprezentacji w procesie decyzyjnym, niższych zarobków i innych nierówności. BCI chce to zmienić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium