Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Dlaczego poliester jest tak popularny w ubraniach sportowych?
Dlaczego poliester jest tak popularny w ubraniach sportowych?

Poliester jest tani

Wszechobecność poliestru wynika z tego, że jest on po prostu tani. Obecnie ponad 60% światowej produkcji to ubrania z poliestru właśnie. Czy wiesz, że płacąc za legginsy z poliestru 300 zł, sprawiasz, że producent zarabia na nich dziesięciokrotność tego, co zarobi producent legginsów z wełny merynosa?

Nic więc dziwnego, że skoro w świecie marek większość jest nastawiona na zysk, dominują ubrania z poliestru. Są tańsze w produkcji, można więcej na nich zarobić.

W dodatku na poliestrze łatwiej nadrukować logo sponsorów, numer czy nazwisko zawodnika. Na wełnie ciężko jest zrobić nadruk. A przecież w sporcie miejsce na koszulkach jest warte miliony.

Wiemy już, że poliester jest tani oraz że jest łatwy w druku. Kolejną rzeczą jest jeszcze fakt, że łatwo na nim nadrukować modne sezonowe wzory, a później przerobić je na inne.

Sportowe zasady


Pozornie wydaje się, że sportowcy wcale nie narzekają na ubrania z poliestru. W końcu nikt ich nie zdejmuje. Wynika to z faktu, że za zdjęcie sportowego ubrania w wielu dyscyplinach grozi dyskwalifikacja lub kara finansowa dla zawodnika. Świetnym przykładem jest triathlon. Jeśli zawodnik wbiegnie na metę w rozpiętym suwaku od stroju, to zostaje zdyskwalifikowany z całych zawodów. Dlatego też triathloniści w tracie biegu się rozpinają, bo im za gorąco, a na ostatnie kilkadziesiąt metrów przed metą zapinają swoje stroje.

Waga, która ma znaczenie

Niestety poliester jest minimalnie lżejszy od wełny merino. W zawodowym sporcie odgrywa to ogromną rolę. Sztaby wyszkolonych ludzi dbają o aerodynamikę zawodnika. Ważne, aby każdy element stroju był możliwie jak najlżejszy. Dla kolarzy szosowych stworzono specjalne kaski, które sprawiają, że jadą szybciej. Dla wrotkarstwa szybkiego natomiast wymyślono lżejsze buty rolkarskie. W wielu sportach bowiem o zwycięstwie decyduje ułamek sekundy. A ten ułamek potrafi zaważyć na medalu olimpijskim.

Jak nie poliester, to co?

Jeśli chodzi o zamienniki poliestru w sporcie, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że one w ogóle istnieją.

I tutaj niespodzianka! Oczywiście, że jest zamiennik dla poliestru. Jest nim wełna merino, która świetnie nadaje się do sportów o wysokiej intensywności.

Wełna merino pochłania pot, uwalnia go do powietrza i przez to utrzymuje suchość skóry. Ponadto włókna merynosów odprowadzają pot ze skóry. Do tego wełna jest higroskopijna, więc, a to oznacza, że pochłania z otoczenia parę wodną. Wełna ma zdolność do przechowywania aż do 35% swojej wagi w parze wodnej, a do tego pozostaje sucha w dotyku.

W letnie miesiące wełna pochłania wilgoć, która pochodzi od ciała. Odparowuje ją na zewnątrz, jednocześnie odprowadzając ciepło od skóry. Dzięki temu ćwiczenia są komfortowe.

Ciekawostką jest fakt, że w porównaniu do tkanin syntetycznych, wełna może przenosić ze skóry do zewnątrz o 25% więcej wilgoci. A to odpowiada spadkowi temperatury aż o 4 stopnie, co oznacza, że uprawiając sport latem, jest nam chłodniej.

Do tego skóra pozostaje świeża i sucha nawet w momencie wzrostu temperatury lub mocniejszej aktywności.

Natomiast zimą wełna utrzymuje temperaturę ciała. Jest możliwie przez aktywne włókno, które reaguje zarówno na temperaturę ciała, jak i otoczenia. Dzięki temu wytwarza lub rozprasza ciepło, równoważąc mikroklimat dla skóry. W ten sposób ciepłota ciała jest na stałym poziomie. Wełna zatem zapewnia chłód latem, a ciepło zimą. Poliester nie jest w stanie tego zapewnić.


To jak, następne ćwiczenia w merynosie?

Odkryj kolekcję ACTIVE >>>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium