Flowerland: sukienki w łączkę i magia wiskozy
Flowerland: sukienki w łączkę i magia wiskozy

Nasze przepiękne sukienki w łączkę powstały w jednej prostej potrzeby: wygody. Idealna letnia sukienka powinna być po prostu wygodna. Uzyskaliśmy to dzięki wiskozie, której właściwości przedstawimy Wam niżej oraz dzięki kopertowemu krojowi. Dzięki temu z łatwością narzucisz ją w drodze na plażę lub troszkę poluzujesz, kiedy pofolgujesz sobie z lodami. 

Postawiliśmy na dwa kroje, krótki i długi, bo doskonale wiemy, że kochacie raz pokazać nogę, a raz trochę ją ukryć. No i nasza maxi zachowuje się tak pięknie w ruchu i na wietrze, że naprawdę jest warta grzechu. 

 Co to jest wiskoza?

Wiskoza jest substancją, która powstaje z celulozy pozyskanej ze zwykłego drewna. Wymaga to dość skomplikowanego procesu technologicznego, stąd wiskozę zalicza się do włókien roślinnych, ale jednocześnie sztucznych. Oczywiście w tym wypadku owa sztuczność nie stawia wiskozy na równi z poliestrem, który jest syntetyczny, czyli wytwarzany w laboratorium.

Więcej o poliestrze: Poliester to zawsze najgorszy wybór

Produkcja wiskozy

Zacznijmy od celulozy, która jest kluczowym budulcem wielu roślin. W bardzo efektywny sposób można ją pozyskać z drzew. Przemysł włókiennicy na swoje potrzeby wykorzystuje głównie świerk, sosnę i buk. Można śmiało powiedzieć, że wytwarzanie wiskozy w początkowej fazie przypomina produkcję papieru. Drewno jest rozdrabniane oraz wykonuje się z niego masę formowaną w arkusze. Dalej dzieje się trochę magii. 

Pod wpływem ługu sodowego i innych substancji arkusze nabierają odpowiednich właściwości. Następnie przetwarza się je w ciecz, która ma konsystencję miodu. Po odfiltrowaniu wiskozę – bo tak się ten płyn już nazywa – wlewa się w formie cienkich strumyków do kwasu siarkowego. A tam, w tej kąpieli po prostu zastyga w nić!

Następnym krokiem jest produkcja przędzy, której w zależności od potrzeb można nadać zróżnicowane właściwości. 

Właściwości wiskozy i metody konserwacji

Wiskoza oddycha jak szalona! Naprawdę trudno znaleźć bardziej przewiewną tkaninę. Wiskoza przepuści dla Ciebie każdy podmuch wiatru oraz bardzo dobrze chłonie wilgoć, więc pot zostanie zatrzymany przez ubranie. Dlatego właśnie doskonale sprawdzi się latem, kiedy słońce nie traktuje nas łaskawie. 

W kwestii użytkowej, to wiskoza jest podatna na odkształcenia i zagniecenia, ale tę kwestię już dawno sobie wyjaśniłyśmy i doskonale wiemy, że ewentualne zagniecenia to normalna właściwość tkanin naturalnych. 

Wiskozę należy uważnie prać, ponieważ jest wrażliwa na gorącą wodę i może się w niej skurczyć. Tutaj jak zawsze polecamy po prostu sprawdzać metki. Zazwyczaj wiskozę należy prać w niskich temperaturach lub po prostu oddać do prali chemicznej. 

Oczywiście zakładamy, że raczej tak nie robicie, ale dla podkreślenia: nie wkładaj do szafy wilgotnej wiskozy. Zawsze należy ją pozostawić do odparowania. Dzięki temu ochronisz ją przed pleśnią. 

To jak? Dasz się skusić na naszą piękną sukienkę w łączkę

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium