Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
Poliester: wszystko, co musisz wiedzieć
Poliester: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnie tygodnie rozpieściły nas pogodą, więc pierwsze gołe łydki pojawiły się na ulicach. Pochowałyśmy płaszcze i grube swetry w czeluść szafy, wyciągnęłyśmy zwiewne sukienki i wystawiamy się na słoneczku.

W tym czasie wszelkie sklepy kuszą nowymi kolekcjami, które mienią się kolorami i przyciągają uwagę cenami.
Czasem naprawdę ciężko się oprzeć. W końcu to tylko 59 zł, a Ty już widzisz siebie w tej falbance, bluzce czy spódnicy. Zanim jednak popędzisz w podskoku radości do kasy, rzuć okiem na metkę. Tam bowiem znajdziesz istotne informacje, które mogą ostudzić zapał do bliskiego spotkania Twojej karty z terminalem płatniczym.
Może się okazać, że ta cudna falbanka, która już prawie wita się z wieszakiem w Twojej szafie jest wykonana z poliestru. A poliester + ciepłe słoneczko = dużo potu.

Czym jest poliester?

O poliestrze pisaliśmy nie raz, nie dwa, nie trzy... Jednak edukacji nigdy za wiele! Aby nie zanudzić Cię szczegółami, ale dobrze zobrazować sytuację, powiemy tak:

  • poliester nie występuje naturalnie
  • poliester jest wytworem pracy chemików
  • poliester znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu (z niego są płyty CD, butelki na napoje i folie)

Szok, co nie?

Ta falbankowa sukienka to nic innego jak politereftalan etylenu, czyli ten sam surowiec, w którym kupujesz colę. Czyli butelka.
Mało tego, producenci ubrań wiedzą przecież, jakie ma właściwości i niektórzy ukrywają składy. Czasem nazywają go dacron, terylene czy lavsan. Te nazwy mogą Cię zmylić, niemniej tak samo może Cię zmylić cena, która bywa wysoka. Istnieje bowiem w naszym przeświadczeniu coś takiego, że nasz mózg lubi łączyć wysoką cenę z jakością. Dlatego polecamy zawsze czytać metki, bez względu na cenę i markę.

 

Poliester, co to jest?

Poliestrami nazywamy polimery, które zawierają wiązania estrowe. Czyli mówiąc prościej, są to syntetyki, które nie występują w środowisku naturalnym. Warto też podkreślić, że poliester znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. I w tym obszarze sprawdza się nieco lepiej. Wytwarza się z niego płyty CD czy też różne przedmioty codziennego użytkowania.

Ale wróćmy do ubrań. Ten odzieżowy poliester to nic innego jak politereftalan etylenu, PET. Czyli de facto butelki na napoje i folie. A bycie ubranym w coś, co ma takie same właściwości jak folia i butelka nie brzmi zbyt dobrze i zachęcająco.

James Tennant Dickson i John Rex Whinfield

Wbrew pozorom to nie są nazwiska słynnych projektantów. To właśnie tym dwóm Panom udało się w trakcie badań laboratoryjnych nad materiałami syntetycznymi stworzyć PET. Swoją drogą patent przyznano w 1941 roku, więc niedawno.

Sukienka z estrów alkoholi i kwasów?

A teraz troszkę chemii: poliester bazuje na połączeniu estrów, alkoholi i kwasów. Niemniej można powiedzieć wprost, że poliester powstaje z ropy naftowej. Nikt nie chce tego powiedzieć, więc w różnych publikacjach funkcjonuje raczej ta pierwsza mieszanka.
Mało tego, kiedy w laboratorium zostanie przeprowadzona synteza i trochę innych zabiegów, to poliester przemienia się formę drobnych płatków, które się topi i z zastygających strumyków powstaje włókno. Można je wtedy rozciągać i nadawać im określony wygląd. A więc poliester to taka Arya Stark, może przybrać różną twarz: być wełną lub jedwabiem.
Ale niech Cię to nie zmyli, bo nadal jego właściwości nie są najwyższych lotów.

Produkcja materiałów poliestrowych szkodzi środowisku

Produkcja poliestru sprawia, że do atmosfery wydzielają się duże ilości dwutlenku węgla, co jest zagrożeniem dla ludzi. Należy też dodać, że jest także możliwość pozyskania go z recyklingu, co jest sposobem na wykorzystanie starszych ubrań i butelek.

Odzież poliestrowa - właściwości

  • Wykonana z ropy naftowej.
  • Nie oddycha.
  • Ma minimalną chłonność wody.
  • Elektryzuje włosy przy wkładaniu ubrań.
  • Niemiły w dotyku (poczujesz to zwłaszcza na wakacjach).
  • Nie gniecie się.
  • Szybko schnie.
  • Jest odporny na plamy.
  • Jest tani, więc cena produktu to głównie marża producenta.

Metka źródłem informacji

Zalecamy sprawdzać metkę. Najlepiej, jak wejdzie Ci to w nawyk. Wtedy Twoje zakupy staną się bardziej przemyślane i odpowiedzialne. Ubrania z poliestru najczęściej powodują to, że pocisz się mocniej, a zapach wydzielany przez ciało w połączeniu ze sztucznością jest naprawdę nieprzyjemny.
Stąd też piękno naturalnych tkanin. Oczywiście nie jest tak, że już nigdy się nie spocisz, ale jeśli to się zdarzy, to nie będzie nieprzyjemne, tkanina odparuje, a Ty nadal będziesz czuć się komfortowo.

Zatem wybór pozostaje prosty - tkaniny naturalne.

#latobezpoliestru

Od kilku lat w marce Monika Kamińska odbywa się akcja #latobezpoliestru, która łączy edukację z dobrą zabawą. Mówiąc o właściwościach naturalnych tkanin, zachęcamy nasze obserwatorki i klientki do przejrzenia szafy, zwrócenia uwagi jakość materiału. A dzięki zwiększaniu świadomości coraz więcej kobiet w letnie upały czuje się komfortowo i zaczynają wracać do nas na zakupy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium