Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

Garnitur w prążki: ponadczasowy klasyk z bogatą historią
Garnitur w prążki: ponadczasowy klasyk z bogatą historią

Garnitur w prążek, znak rozpoznawczy wyrafinowania i stylu, ma historię równie bogatą i intrygującą jak sam wzór. Od skromnych początków po trwałą obecność w świecie mody, garnitur przetrwał próbę czasu, ewoluując i dostosowując się do zmieniających się gustów i trendów każdej epoki. Z początku noszony tylko przez mężczyzn, z czasem stał się obiektem zainteresowania kobiet. Jeśli śledzisz naszą markę to z pewnością zauważysz pewną analogię, ponieważ my również przepadamy za podkradaniem wzorów i rozwiązań z mody męskiej.

Pochodzenie i wczesna popularność

Początki garnituru w prążek sięgają XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Wzór charakteryzujący się cienkimi, blisko rozmieszczonymi pionowymi paskami biegnącymi równolegle do siebie, początkowo kojarzony był z bankierami i finansistami. Mówi się, że prążek był praktycznym wyborem, pomagającym odróżnić jeden garnitur od drugiego w zatłoczonej sali, w której przebywali mężczyźni ubrani w podobne stroje.


Źródło: https://kantinaarhitectura.ro/home/


Droga do wyeksponowania

Garnitur w prążek zyskał rozgłos w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku stał się symbolem władzy i autorytetu, noszonym przez wpływowe postacie z różnych branż. Dyrektorzy, prawnicy i magnaci z Wall Street preferowali ten garnitur ze względu na jego aurę profesjonalizmu i sukcesu. Wzór nie ograniczał się do samych garniturów; znalazł także zastosowanie w innych formach odzieży męskiej, w tym w spodniach i kurtkach.

Do tamtych czasów przenosi nas chociażby Wielki Gatsby wraz z Leonardo DiCarprio, który prezentuje cały wachlarz garniturów w prążek.

 

Źródło: https://www.nytimes.com/2013/12/26/fashion/Wolf-of-Wall-Street-fashion-80s-clothing-mens-clothing.html

 

Wpływ Hollywoodu

W Złotym Wieku Hollywood kultowi aktorzy, tacy jak Cary Grant i Clark Gable, spopularyzowali na srebrnym ekranie garnitur w prążek. Ich elegancki i wytworny wygląd przyczynił się do atrakcyjności tego wzoru i jego ponadczasowego uroku. Nie da się przecenić wpływu Hollywood na modę, a garnitur w prążek stał się podstawą męskiej garderoby zarówno na ekranie, jak i poza nim.

 

 

Źródła:
https://bamfstyle.com/2019/09/23/scarface-1932-tony-striped-suit/
pinterest.com

 

Garnitur w prążki w popkulturze

Przez lata garnitur w prążek nadal pojawiał się w filmach, programach telewizyjnych i magazynach o modzie, jeszcze bardziej ugruntowując jego status symbolu wyrafinowania. Stał się synonimem pewnego poziomu profesjonalizmu i elegancji, dzięki czemu jest chętnie wybierany na formalne wydarzenia, spotkania biznesowe i specjalne okazje.

Współczesne interpretacje

We współczesnym świecie mody projektanci na nowo stworzyli garnitur w prążek, eksperymentując z kolorami, tkaninami i krojami. Podczas gdy tradycyjny granatowy lub grafitowy garnitur w prążek pozostaje klasycznym wyborem, popularność zyskują wariacje na temat jaśniejszych odcieni i niekonwencjonalnych kombinacji kolorów. Dodatkowo prążkowany wzór przedostał się do mody damskiej, rzucając wyzwanie tradycyjnym normom dotyczącym płci i rozszerzając swój zasięg na różnorodne style.

Źródło: https://www.flickr.com/photos/skorver1/9072024467/in/album-72157630201123366

 


Źródło: https://www.brit.co/scrunchie-hair-real-history/

 


Ponadczasowy niezbędny element garderoby dostępny w marcie Monika Kamińska


W naszej odsłonie garnitur w prążek BossLady ma dwa oblicza: marynarkę możesz połączyć ze spodniami lub spódnicą. W ten sposób Twój garnitur nabiera całkiem nowych możliwości stylizacyjnych. Uszyliśmy go oczywiście w 100% z wełny z podszewką w 100% z wiskozy.

 

Niezmienną spuściznę garnituru w prążek można przypisać jego zdolności do dostosowywania się do zmieniających się trendów w modzie, przy jednoczesnym zachowaniu wrodzonego uroku i wyrafinowania. Jako symbol autorytetu, pewności siebie i stylu, garnitur w prążek pozostaje ponadczasowy, wręcz niezbędny dla osób ceniących połączenie tradycji i współczesnej elegancji.

W świecie, w którym trendy w modzie przychodzą i odchodzą, garnitur w prążek wyróżnia się, przypominając o jego niezachwianej obecność w sferze krawieckiej doskonałości. Niezależnie od tego, czy nosi się go w sali konferencyjnej, na czerwonym dywanie, czy podczas wieczornego wyjścia na miasto, pozostaje prawdziwym świadectwem kunsztu i odzieży szytej na miarę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium