Fast fashion, czyli szybka moda — co to jest?
Szybka moda to ubrania produkowane na masową skalę w szybkim tempie z zachowaniem aktualnie modnego trendu. Celem takich działań jest jak najszybsze zalanie odbiorcy ubraniami zgodnymi z chwilowymi trendami, bez względu na jakość i koszty dla środowiska naturalnego. Szybka moda jest na wyciągnięcie ręki. Dostępna 24h w Twoim telefonie. Nie musisz już nigdzie wychodzić. Otrzymasz paczkę nowych ubrań pod same drzwi.
Kiepska jakość to wspólny mianownik tych modnych ubrań. Większość z nich raczej nie przetrwa kilku prań. I tu następuje pierwszy problem. Dla kupującego nie jest to kłopot, ponieważ nie zainwestował dużo. Dlatego jeśli trzeba coś wyrzucić po zaledwie chwili użytkowania, to po prostu to robi. Małe pieniądze = brak żalu. Po prostu w szafie zrobi się miejsce na nowe.
Można śmiało powiedzieć, że fast fashion zrewolucjonizował świat odzieży. Tylko,że ta rewolucja nie ma żadnych dobrych stron. Odświeżenie garderoby nie jest już inwestycją. Wystarczą małe nakłady finansowe i w szafie wiszą już całkiem nowe ubrania.
Od slow do fast
A przecież świat nie od zawsze był taki szybki. Jeszcze przed rewolucją przemysłową pozyskiwanie materiałów do produkcji ubrań nie było szybkim procesem i odbywało się w domostwach. Dopiero XVIII wiek przyniósł nieco technicznych usprawnień: krosno mechaniczne czy maszyna do szycia. Te wynalazki przeniosły produkcję odzieży z domu do fabryk, gdzie można było szyć w krótszym czasie.
Jednakże pomimo rozwoju techniki, odzież nadal była stosunkowo droga. I co ważne, ludzie nadal nie kupowali jej na pęczki. Na ubrania przeznaczali 10% swoich dochodów rocznych. Można więc śmiało założyć, że nowe ubrania były kupowane w momencie, gdy poprzednie już swoje wysłużyły. Czyli tak, jak powinno być.
Niestety taki model użytkowania został wyparty przez fast fashion, nową modę, która rozpycha się łokciami. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się w latach 70. XX wieku, kiedy dostrzeżono tańszą siłę roboczą w Azji i Ameryce Łacińskiej. Tym samym na rynku zaczęło pojawiać się jeszcze więcej ubrań, a my zaczęliśmy na nie jeszcze więcej wydawać.
Dostawa pod drzwi
Nie tylko produkcja przeszła ewolucję od slow do fast. Jest jeszcze jedno ważne zagadnienie, które przyspieszyło ten cykl — dostawy. Obecnie średni czas dostawy wynosi 48h na terenie kraju. A jeśli chcesz zamówić coś spoza, to także długo czekać nie będziesz.
Oczywiście w samym zagadnieniu nie widzimy nic złego, ponieważ nam także zależy na tym, aby ubrania szybko znalazły się u naszych klientów.
Jednak jeśli zestawimy pojęcia: szybka moda i szybka dostawa, to wszystko zamyka nas w kołowrotku niedosytu. Ciągle pojawia się coś nowego, lepszego, bardziej modnego. Ciągle czujemy potrzebę. Warto się zastanowić nad tym, ponieważ nadprodukcja ubrań nie prowadzi do niczego dobrego.
Modelka: Martyna Kaczmarek | Fotograf: Anna Ulanicka | Makijaż & fryzura: Sylwia Sarosiek | Art Director: Anna Nikol | Stylizacja: Anna Nikol | Produkcja: Anna Nikol
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POBIERZ NASZ DARMOWY E-BOOK! KLIKNIJ >>>