Monika Kamińska

NAJWIĘCEJ NOWOŚCI W BUTIKU PRZY UL. NIECAŁEJ 7 W WARSZAWIE! 

do kasy suma: 0,00 zł
EN / PL
7 ciekawostek o jedwabiu, o których nie miałaś pojęcia
7 ciekawostek o jedwabiu, o których nie miałaś pojęcia

1. Od larwy do sukienki. Jak powstaje jedwab?

Według starej legendy, historia jedwabiu rozpoczyna się około 5 tysięcy lat temu. To wtedy do kubka z gorącą herbatą cesarzowej Xi Lingshi miał wpaść kokon jedwabnika. Gdy próbowała się go pozbyć – nić z kokonu zaczęła się rozwijać. Wtedy w jej głowie pojawił się pomysł, by to cienkie i delikatne włókno wykorzystać. Przez tysiące lat sposób wytwarzania jedwabiu był znany tylko wybrańcom, a materiał ten był równie cenny jak złoto i inne kruszce. Do Europy docierał tzw. Jedwabnym Szlakiem.

Jak powstaje jedwab? Wszystko zaczyna się od larw jedwabników, które żywią się liśćmi drzew. Gatunek jedwabnika, który jest najczęściej wykorzystywany w przemyśle tekstylnym, najchętniej zjada liście morwy. Larwa przez ponad miesiąc je niemal bez przerwy, rośnie, a następnie zawija się w kokon. Aby otrzymać nić, dojrzałe kokony wrzuca się do gorącej wody, a przędzę nawija się na specjalne przyrządy. Część jedwabników pozostawia się, by móc zachować ciągłość hodowli.
Warto zauważyć, że jedwabniki są owadami wyłącznie hodowlanymi – nie występują już w środowisku naturalnym. Mają zbyt cienkie skrzydła i nie byłyby w stanie same obronić się przed drapieżnikami.
Aktualnie najwięcej jedwabiu nadal produkuje się w Azji, ale wielu producentów działa w Europie. W Polsce najbardziej znany jest jedwab z podwarszawskiego Milanówka.

2. Jedwab nie jedno ma imię. Jakie są rodzaje jedwabiu? Poznaj tkaniny jedwabne

Z jedwabiu powstają zarówno tkaniny, jak i dzianiny. Jakie są rodzaje jedwabiu? Biorąc pod uwagę gatunek jedwabnika, wytwarzającego przędzę wyróżniamy:

  • jedwab morwowy – powstający z kokonów jedwabnika morwowego;
  • jedwab tussowy – produkowany z kokonów jedwabnika dębowego;
  • jedwab Eri – wytwarzany z kokonów jedwabnika Eri, który występuje tylko w Indiach;
  • jedwab Muga – pozyskiwany z kokonów jedwabnika Muga.

Wiele tkanin i dzianin, wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym i tekstylnym powstaje z przędzy jedwabnej. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych tkanin jedwabnych należą:

  • Aksamit – na wierzchu posiada charakterystyczne włoski, od wewnętrznej strony jest gładki. Aksamit, który produkowany z włókien jedwabiu ma charakterystyczny, lekko przygaszony połysk.
  • Batyst – tkanina, która wyróżnia się wyjątkowo gładką i delikatną powierzchnią oraz oddychalnością.
  • Krepa – sprężysta i szorstka w dotyku tkanina, o efektownej fakturze. Może być błyszcząca lub matowa. Rodzajem krepy jest np. zwiewny szyfon.
  • Mora – tkanina o charakterystycznych falistych wzorach, które powstają dzięki różnicy w grubości nici wątku i osnowy.
  • Muślin – materiał o luźnym, płóciennym splocie. Doskonale oddycha i jest bardzo cienki.
  • Satyna – gładka, ślicznie połyskująca tkanina o splocie atłasowym.
  • Szantung – sztywny, ziarnisty, szorstki materiał. Występuje w wersji matowej i błyszczącej.
  • Tafta – sztywny, szeleszczący materiał. Często mieni się dwoma kolorami.
  • Tiul – lekka, zwiewna siateczka. Tiul wyprodukowany z jedwabiu wygląda szlachetnie i delikatnie połyskuje.

3. Jedwab jedwabiowi nie równy. Jak rozpoznać naturalny jedwab?

Jedwab jest tkaniną drogą i luksusową, a proces jego powstawania - długi i skomplikowany. To sprawia, że niektórzy nieuczciwi producenci próbują oszukiwać i wprowadzają na rynek podróbki jedwabiu. Jak rozpoznać naturalny jedwab? Podsuwamy Ci kilka prostych sposobów.

Włókna naturalnego jedwabiu są trwałe i odporne na rozciąganie, a jednocześnie sprężyste. Jednymi z najbardziej charakterystycznych cech jedwabiu są gładkość i połysk. Jeśli choć raz widziałaś i dotykałaś prawdziwy jedwab – jest mało prawdopodobne, że pomylisz go ze sztucznym. Naturalny jedwab jest naprawdę wyjątkowy w dotyku: lekki i miękki. Jedyny w swoim rodzaju jest również jego połysk – bardzo subtelny i delikatny. Sztuczne odpowiedniki jedwabiu błyszczą się nachalnie, mocno i intensywnie. Naturalny jedwab możesz również rozpoznać podczas prasowania. Ten prawdziwy będzie bezwonny, natomiast sztuczny jedwab zacznie wydzielać zapach, przypominający topiący się plastik.
I jeszcze ciekawostka. Naturalny jedwab nie jest łatwopalny. Jedwab pochodzenia naturalnego zapali się jedynie podczas stykania materiału ze źródłem ognia i wytworzy charakterystyczny zapach palonych włosów. Sztuczny jedwab będzie się topił i wydzielał zapach przypominający palony plastik. Już pojedyncza nitka może dać Ci odpowiedź, czy masz do czynienia z naturalnym jedwabiem. Uwaga! Nie namawiamy Cię oczywiście do palenia ubrań!

4. Dlaczego jedwab jest taki wyjątkowy? Zalety jedwabiu

Włókna jedwabiu są jednymi z najcieńszych włókien naturalnych. Ich podstawowym składnikiem jest fibroina – substancja białkowa, która sprawia, że są wytrzymałe, elastyczne i jednocześnie nie ulegają odkształceniom. Pojedyncze włókno jedwabne jest wytrzymałe jak włókno stalowe o podobnej grubości. Jeśli spojrzymy na włókno jedwabne pod mikroskopem, zobaczymy, że ma trójkątny przekrój. Dzięki temu rozszczepia światło, a tkanina, która z nich powstaje ma jedyny w swoim rodzaju, subtelny połysk.
Ubrania z jedwabiu są bardzo delikatne i przyjemne w kontakcie ze skórą. Szybko wchłaniają i odparowują wilgoć, więc w gorące dni w sukience z jedwabiu z całą pewnością się nie przegrzejesz. Jakie są jeszcze inne zalety jedwabiu? Tkaniny jedwabne ochronią także Twoją skórę przed promieniami UV. Jedwab wykazuje też właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, dlatego jest doskonałym wyborem dla alergików.

5. Jedwabny zawrót głowy. Co szyje się z jedwabiu?

Jedwab jest chętnie wykorzystywany w branży odzieżowej i przemyśle tekstylnym. Z jedwabiu szyjemy między innymi:

  • sukienki;
  • spódnice;
  • bluzki;
  • krawaty;
  • akcesoria: poszetki, gumki do włosów, chusty, welony, woalki;
  • marynarki;
  • zasłony;
  • narzuty;
  • pościele, poszewki;
  • bieliznę.

W kolekcji Verano od Moniki Kamińskiej znajdziesz wyjątkowe sukienki z jedwabiu, doskonałe na rodzinne uroczystości. Uszyliśmy je z najwyższej jakości naturalnej satyny jedwabnej. Są cudownie miękkie i subtelnie połyskują. Jeśli szukasz idealnej sukienki na wesele – koniecznie sprawdź jedwabne sukienki, dostępne w naszym sklepie online.

6. Nie taki diabeł straszny... Jak prać jedwabną sukienkę?

O praniu jedwabiu krąży wiele mitów. Tymczasem pielęgnacja tej tkaniny wcale nie jest taka trudna. Jeśli stres przed praniem jedwabnej sukienki powstrzymuje Cię przed zakupem – czas to zmienić! Chcesz wiedzieć jak prać jedwabną sukienką? Podpowiadamy, jak postępować by Twoje jedwabne ubranie wyglądało jak nowy przez długi czas.
Najbezpieczniejszym sposobem prania jedwabnej sukienki jest pranie chemiczne na sucho w zaufanej pralni. Jeśli jednak nie masz możliwości, by skorzystać z takiej usługi – możesz uprać swoją sukienkę z jedwabiu w domu. Jedwabną sukienkę możesz uprać ręcznie w misce, (a nie w pralce w programie do prania ręcznego!) w chłodnej wodzie w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Dodaj do niej łagodny detergent, najlepiej przeznaczony do prania jedwabiu. Pamiętaj, by sukienkę delikatnie ugniatać. Zdecydowanie nie wolno jej szorować czy trzeć, bo możesz w ten sposób uszkodzić jedwabne włókna. Następne dokładnie wypłucz sukienkę w czystej, zimnej wodzie. Po praniu nadmiar wody odciśnij w ręczniku. Pamiętaj! Jedwabnej sukienki nie wolno wykręcać! Po odciśnięciu jedwabną sukienkę suszymy w temperaturze pokojowej, z dala od grzejników czy słońca. Nie ma konieczności, by suszyć ją na płasko. Możesz powiesić ją na wieszaku, ale wcześniej strzepnij i uformuj jej kształt. Jedwabną sukienkę najłatwiej się prasuje, gdy jest lekko wilgotna. Pamiętaj, by żelazko było lekko rozgrzane i zawsze prasuj jedwab na lewej stronie. Gdy sukienka nie jest do końca sucha po prasowaniu – przed włożeniem do szafy pozwól jej dokładnie wyschnąć.

Ważne! Nie zalecamy aplikacji perfum bezpośrednio na jedwabną sukienkę, gdyż mogą one pozostawić na niej brzydki ślad. Ostrożnie stosuj też dezodoranty antyperspiracyjne.

7. Wyjątkowy materiał zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Jak przechowywać jedwabną sukienkę?

Wyrazem troski o jedwabną sukienkę jest także sposób przechowywania. Pamiętaj, że jedwab nie lubi być narażony na długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne. Najlepiej przechowywać go więc w zamkniętej szafie lub pokrowcu, wykonanym z naturalnego, oddychającego materiału. Zwróć uwagę, by wybrać wieszaki i bezpiecznych, zaokrąglonych krawędziach, by uniknąć zaciągnięć lub uszkodzeń materiału. Jedwabne ubrania możesz także przechowywać w szufladach lub pudełkach. Pamiętaj jednak, by nie leżały na samym dnie i unikaj układania na nich „ciężkich” elementów garderoby, np. grubych swetrów lub jeansów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium